Annette Focks

Language Language

News Press

Biography Awards

Music for Films Contact

Music Imprint


Annette Focks / The Films: A Selection

2016FBW-Filmempfehlung Tokyo International Film Festival»The Bloom of Yesterday« by Chris Kraus
Audience award
Grand Prix - Best film
2016FBW-Filmempfehlung Filmpreis Baden-Würtemberg»The Bloom of Yesterday« by Chris Kraus
Best feature film
2015FBW-Filmempfehlung German Film Rating Comission»Molly Monster«
Exceptionally Valuable
2015kindermedienpreis Kindermedienpreis "Der weiße Elefant"»Windstorm 2« von Katja von Garnier
Best Production: Ewa Karlström and Andreas Ulmke-Smeaton
Special price: Horse trainer Kenzie Dysli
2014deutscher_filmpreis"Deutscher Filmpreis 2014"»Windstorm« by Katja von Garnier
"Deutscher Filmpreis" for best children's film
2013kindermedienpreis "Kindermedienpreis: Der weiße Elefant"»Windstorm« by Katja von Garnier
Best Director: Katja von Garnier
Best young actress: Hanna Binke
2013gilde_filmpreis"Gilde-Filmpreis" for the best children's film»Windstorm« by Katja von Garnier
2013FBW-Filmempfehlung Thomas Strittmatter Preis»The Bloom of Yesterday« by Chris Kraus
Best script
2012bayrischer_filmpreis"Bayerischer Filmpreis"»Dreiviertelmond« by Christian Zübert
Best screenplay
2012deutscher_filmpreis"Deutscher Filmpreis: Lola"»Dreiviertelmond« by Christian Zübert
Nomination for "Lola, Bester Film" (Uli Aselmann, Robert Marciniak)
2012vdfk"Preis der Deutschen Filmkritik"»Poll« by Chris Kraus
Best art work: Daniela Knapp
2012piff"Best International Film Award - Pune International Film Festival"»Wer wenn nicht wir« by Andres Veil
2012guldbaggeSwedish film award"Guldbagge"»Simon and the Oaks« by Lisa Ohlin
Best supporting actress: Cecilia Nilsson
Best supporting actor: Jan Josef Liefer
11 further nominations for the "Guldbagge Award", among others for best film, best screenplay, best director, best music
2011listapad XVIII. Filmfestival "Listapad"»Poll« by Chris Kraus
"Listapad Bronze Audience Award"
Award of the city Minsk "Best Film"
Award of the main sponsor Belaruskali "Best Film"
2011bambiBambi»Poll« by Chris Kraus
Best actress national: Jeanette Hain
2011deutscher_filmpreis"Deutscher Filmpreis: Lola"»Poll« by Chris Kraus
Richy Müller (Best supporting actorer)
Daniela Knapp (Best cinematography)
Gioia Raspé (Best production design - costumes)
Silke Buhr (Best Production Design - set)
2011deutscher_filmpreis"Deutscher Filmpreis in Bronze"»Wer wenn nicht wir« by Andres Veil
2011hessischer_filmpreis"Hessischer Filmpreis"»Wer wenn nicht wir« by Andres Veil
2011alfred_bauer"Alfred-Bauer-Preis - Internationale Film Festspiele Berlin"»Wer wenn nicht wir« by Andres Veil
2011blank"Montblanc Drehbuch Preis - Filmfest Hamburg"»Simon and the Oaks« by Lisa Ohlin
Best screenplay: Marnie Blok
2011giff"Gothenburg Grand Film Prize - Gothenburg Int'l Film festival"»Simon and the Oaks« by Lisa Ohlin
2010bayrischer_filmpreis"Bayrischer Filmpreis"»Poll« by Chris Kraus
Best actor: Edgar Selge
Best young actress: Paula Beer
Best production design - set: Silke Buhr
2010poeffTallinn Black Nights Film Festival – Best direcotr»Poll« by Chris Kraus
2010besonders_wertvoll"Deutsche Film- und Medienbewertung(FBW): Prädikat Besonders wertvoll"»Poll« by Chris Kraus
2010roma"Spezialpreis der Jury: Beste Regie beim Festival Internazionale del Film di Roma"»Poll« by Chris Kraus
2010biberach"Internationale Filmfestspiele Biberach" - Best Film »Poll« by Chris Kraus
2010emden"DGB Filmpreis des 21. Filmfest Emden"»Themba« by Stefanie Sycholt
2010>emden"Bernhard Wicki Preis des 21. Filmfest Emden"»Themba« by Stefanie Sycholt
2010>emden"UNICEF Award des Zanzibar International Film Festival" »Themba« by Stefanie Sycholt
2010blankGolden Dhow - Best Feature Film des Zanzibar International Film Festival»Themba« by Stefanie Sycholt
2009blankInternational Audience Award - IX. Wild Cinema Windhoek International Film Festival »Four Minutes« by Chris Kraus
Official Movie Website
2009deutscher_filmpreis"Deutscher Filmpreis: Lola" »The Architect« by Ina Weisse
Best supporting actress: Sophie Rois
2009max"Max Ophüls Festival" »The Architect« by Ina Weisse
Best screenplay
2009max"14. Filmfestival Türkei/Deutschland in Nürnberg" »The Architect« by Ina Weisse
Best film and best lead actor
2009blankNomination for the "Norddeutsche Filmpreis" Category "Best feature film cinema" »The Architect« by Ina Weisse
2009bayrischer_fp"Bayerischer Filmpreis" »John Rabe« by Florian Gallenberger
Best film, best actor
2009deutscher_filmpreis"Deutschen Filmpreis" »John Rabe« by Florian Gallenberger
Best film, best leading actor, best production design - set, best production design - costume
2008fernsehpreis"Deutscher Fernsehpreis und Goldene Kamera" »Sleepless« by Isabel Kleefeld
Senta Berger for her acting performance
2007grimmepreis"Grimme Preis" »Arnies World« by Isabel Kleefeld
For directing and screenplay: Isabel Kleefeld
For acting: Caroline Peters, Jörg Schüttauf, Matthias Brandt
2007blank"Deutscher Kamerapreis" »Bella Block: Journey to China« by Chris Kraus
Best cinematography: Judith Kaufmann and Best editing: Uta Schmidt
2007jinjue"Jin Jue Award des International Shanghai Filmfestival" »Four Minutes« by Chris Kraus
Main Award »Jin Jue Award« in the category "Best Feature Film"
2007avanti"Südafrikanischer Avanti Award"»Malunde« by Stefanie Sycholt.
Main awards for the categories: Best film, best director, best young actor;
Best leading actor, best cinematography, best supporting actress
2007efa"Europäischer Filmpreis" »Four Minutes« by Chris Kraus
Nominated for the »European Film Academy Prix d´Excellence«.
2001blank"Großer Preis auf dem Tokyo-Filmfest" »Malunde« by Stefanie Sycholt
Nomination for the "Großer Preis auf dem Tokyo-Filmfest"